X
X

ضخامت سنج

مشبک لیست

1 آیتم

در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی
  1. ضخامت سنج رنگ و پوشش لیزرلاینر مدل 082.150A
    اعلام قیمت و موجودی
مشبک لیست

1 آیتم

در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی

ضخامت سنج

ضخامت رنگ و پوشش یکی از متغیرهای مهم و اثرگذار بر کیفیت محصول، کنترل فرآیند و هزینه بوده و برای اندازه‌گیری ضخامت فیلم از ابزاری به نام ضخامت سنج استفاده می‌شود. این ابزارها با نام رنگ سنج نیز شناخته می‌شوند و برای اندازه‌گیری ضخامت فیلم خشک رنگ و پوشش کاربرد دارند. ضخامت لایه خشک مهم‌ترین کمیتی است که لازم است در صنعت رنگ و پوشش اندازه‌گیری شود. فاکتورهای خاصی در تعیین بهترین روش اندازه‌گیری رنگ و پوشش تاثیرگذار بوده و در این زمینه می‌توان به نوع پوشش، مواد زیرلایه، محدوده ضخامت پوشش، اندازه و شکل قطعه و هزینه تجهیزات اشاره کرد. روش‌های متداول اندازه‌گیری ضخامت برای فیلم‌های خشک‌شده شامل روش‌های آزمونی فیلم خشک غیر مخرب نظیر اندازه‌گیری مغناطیسی، جریان‌سنجی گردابی، سنجش اولتراسونیک یا میکرومتر و نیز روش‌های فیلم خشک مخرب مانند اندازه‌گیری مقطع یا وزن‌سنجی هستند. از روش‌های دیگری نیز برای اندازه‌گیری ضخامت رنگ و پوشش پودری قبل از خشک‌شدن فیلم استفاده می‌شود. ضخامت‌سنج رنگ و پوشش اطلاعات مهمی را در مورد طول عمر مورد انتظار زیرلایه، متناسب‌بودن محصول برای کاربرد مورد نظر، ظاهر آن و تضمین انطباق با استانداردهای بین المللی ارائه می‌دهد. درواقع ضخامت سنج مغناطیسی رنگ و پوشش برای اندازه‌گیری غیر مخرب ضخامت یک پوشش غیر مغناطیسی برروی بستر آهنی کاربرد دارد، بدین معنا که معمولا پوشش‌های فولاد و آهن به این روش اندازه‌گیری می‌شوند. ضخامت‌ سنج‌ مغناطیسی براساس یکی از دو اصل زیر کار می‌کند: کشش مغناطیسی یا القای مغناطیسی/ الکترومغناطیسی.

انواع ضخامت سنج

در انواع ضخامت‌سنج‌ رنگ و پوشش که با کشش مغناطیسی کار می‌کنند، از آهنربای دائمی، یک فنر کالیبره‌شده و یک مقیاس مدرج استفاده می‌شود. آهنربا و فولاد مغناطیسی با نیروی جاذبه به همدیگر نزدیک می‌شوند. جداکردن آهنربا با افزایش ضخامت پوشش جداکننده‌ی این دو آسان‌تر می‌شود. ضخامت رنگ و پوشش مورد نظر نیز با اندازه‌گیری این نیروی کشش مشخص می‌شود. پوشش‌های نازک‌تر دارای جاذبه مغناطیسی قوی‌تری هستند و لایه‌های ضخیم‌تر نیز جاذبه مغناطیسی نسبتا کمتری دارند. آزمون ضخامت ‌سنج‌ مغناطیسی به زبری سطح، انحنا، ضخامت زیرلایه و ترکیب آلیاژ فلز حساس است. این نوع  ضخامت ‌سنج‌ ساختار ساده‌ای دارد، ارزان‌قیمت و قابل حمل بوده و معمولا نیازی به تنظیم کالیبراسیون ندارد. از ضخامت سنج کشش مغناطیسی به‌عنوان یک جایگزین خوب و کم‌هزینه در شرایطی استفاده می‌شود که در آنها چند بار خوانش ضخامت در حین عملیات ساخت و تولید، اهداف کیفی تولید را برآورده می‌کند. ضخامت‌سنج‌های کشش مغناطیسی در دو نوع مدادی و عقربه‌ای غلتکی تولید می‌شوند.

در ضخامت سنج یا رنگ سنج مغناطیسی و الکترومغناطیسی القایی از آهنربای دائمی به‌عنوان منبع میدان مغناطیسی استفاده می‌شود. همچنین تشخیص چگالی شار مغناطیسی در قطب آهنربا با کمک یک ژنراتور اثر هال یا مقاومت مغناطیسی انجام می‌شود. این ابزار با میدان مغناطیسی متناوب کار می‌کند. میدان مغناطیسی ابزار توسط یک میله نرم و فرومغناطیسی با سیم‌پیچی از سیم‌های نازک ایجاد می‌شود و سیم‌پیچ دوم نیز تغییرات شار مغناطیسی را مشخص می‌کند. این ضخامت سنج الکترونیکی قادر به اندازه‌گیری تغییر چگالی شار مغناطیسی در سطح پراب مغناطیسیِ نزدیک به سطح بوده و همچنین چگالی شار در سطح پراب به فاصله از زیرلایه فولادی وابسته است. ضخامت رنگ یا پوشش مورد نظر با اندازه‌گیری چگالی شار مشخص می‌شود.

روش‌های جریان‌سنجی گردابی برای اندازه‌گیری غیر مخرب ضخامت پوشش‌های نارسانای لایه‌های فلزی غیر آهنی کاربرد دارند. برای ایجاد میدان مغناطیسی متناوب در سطح پراب ضخامت‌سنج از سیم‌پیچی ساخته‌شده از سیم‌های نازک با جریان متناوب فرکانس بالا یعنی بالاتر از 1 مگاهرتز استفاده می‌شود. زمانی‌که پراب ضخامت سنج نزدیک سطح رسانا قرار می‌گیرد، جریان‌های گردابی به‌وسیله میدان مغناطیسی متناوب روی سطح تولید می‌شوند. ویژگی‌های زیرلایه و فاصله پراب از آن یعنی ضخامت پوشش، مقدار جریان گردابی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میدان الکترومغناطیسی با جهت مخالف توسط جریان‌های گردابی ایجاد می‌شود و این میدان با سیم‌پیچ اولیه یا ثانویه مجاور حس می‌شود. از ضخامت اولتراسونیک نیز برای اندازه‌گیری ضخامت پوشش‌های لایه‌های غیر فلزی  نظیر پلاستیک و چوب به روش غیر مخرب استفاده می‌شود.

برترین برندهای ضخامت سنج

انتخاب برند و مدل و نیز مطالعه مشخصات فنی هر ابزار یکی از فاکتورهای مهم برای خرید ضخامت سنج مناسب و با کیفیت بوده و در عین حال لازم است با توجه به بودجه و کاربرد مورد نظرتان برای خرید ضخامت سنج تصمیم بگیرید. برندهایی نظیر سی ای ام، الکومتر، بنتک، سامکو، گیو یواسه و لیزرلاینر انواع ضخامت سنج رنگ و پوشش را در مدل‌های مختلف تولید می‌کنند.

خرید آنلاین ضخامت سنج

ضخامت سنج یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد برای اندازه‌گیری ضخامت پوشش و رنگ در صنایع و مشاغل مختلف نظیر صنایع فولاد، نفت و گاز، کشتی و هواپیماسازی و ... است. با مراجعه حضوری یا جستجوی اینترنتی و آنلاین و در فروشگاه‌های معتبر مجازی می‌توانید برای خرید ضخامت سنج اقدام کنید. ضخامت‌سنج‌های رنگ و پوشش با برند و عملکرد مناسب در فروشگاه اینترنتی سازوکار موجود هستند. برای اطلاع از قیمت ضخامت سنج به برچسب قیمت درج‌شده درسایت توجه کنید. در نهایت با توجه به نوع نیاز، مشخصات هر ابزار و برند و مدل منتخب می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان فروش ضخامت سنج استفاده کرده و ابزار مورد نظرتان را خریداری کنید.

مشاهده بیشتر