X
X

دماسنج

مشبک لیست

21 آیتم

صفحه
در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی
 1. 082.030A دماسنج دیجیتالی لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 2. 082.042A دماسنج لیزری لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 3. 082.038A دماسنج لیزری لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 4. 082.092A دماسنج لیزری و رطوبت سنج لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 5. 082.029A دماسنج دیجیتالی لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 6. 082.040A دماسنج لیزری لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 7. 082.044A دماسنج لیزری لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 8. 082.035A دماسنج دیجیتالی لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 9. 082.046A دماسنج نقطه کنترل لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 10. 082.034A دماسنج و رطوبت سنج دیجیتالی لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 11. 082.045A دماسنج و رطوبت سنج لیزری لیزرلاینر مدل
  اعلام قیمت و موجودی
 12. سنسور دمای نوع K لمسی لیزرلاینر مدل 082.035.4
  اعلام قیمت و موجودی
مشبک لیست

21 آیتم

صفحه
در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی

دماسنج

دماسنج ابزاری است که برای اندازه‌گیری دمای یک سیستم از آن استفاده می‌شود. اندازه‌گیری دما برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مختلف نظیر تولید صنعتی، آزمایشگاه‌ها، تحقیقات علمی و پزشکی حائز اهمیت است. اختراع دماسنج به شخصی به نام گالیلئو گالیله، ریاضیدان- فیزیکدان ایتالیایی منسوب می‌شود. در ابزاری که او در سال 1592 ساخت، تغییر دمای یک ظرف شیشه‌ای معکوس موجب انبساط و انقباض هوای درون آن شده و سطح مایعی را تغییر می‌داد که گردن بلند و دهان باز ظرف با آن تا حدی پر شده بود. این قاعده‌ی کلی در سال‌های بعد و با آزمایش مایعاتی نظیر جیوه و نیز با ارائه مقیاسی برای اندازه‌گیری انبساط و انقباض مایعات با افزایش و کاهش دما تکمیل شد.

در اوایل قرن هجدهم 35 مقیاس دمایی مختلف ابداع شدند. فیزیکدان آلمانی دانیل به نام گابریل فارنهایت در سال‌های 1700-1730 دماسنج‌های جیوه‌ای دقیقی را تولید کرد که در مقیاس یک استاندارد کالیبره شده بودند و دمایی که نشان می‌دادند، در گستره‌ی 32 درجه یعنی نقطه ذوب یخ تا 96 درجه برای دمای بدن انسان متغیر بود. یکای دما  برحسب درجه و در مقیاس درجه فارنهایت، 180/1 اختلاف بین نقطه جوش (212 درجه) و نقطه انجماد آب است. اولین مقیاس درجه سانتی‌گراد به ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس منسوب بوده و این مقیاس دارای 100 واحد درجه‌بندی است و در سال 1742 ارائه شد. درجه سانتی‌گراد از صفر درجه برای نقطه جوش آب و 100 درجه برای نقطه ذوب برف استفاده می‌شد و بعدها این سیستم درجه‌بندی معکوس شد تا صفر درجه در انتهای سرد و 100 درجه در انتهای گرم دماسنج قرار بگیرد و به‌این‌ترتیب دماسنج با یکای سلسیوس کاربرد گسترده‌ای پیدا کرد. دماسنج‌ها در طی سال‌های متمادی با مقیاس درجه سانتی‌گراد کار می‌کردند تا اینکه در سال 1948 نام این مقیاس به مقیاس درجه حرارت سلسیوس تغییر کرد. در سال 1848 فیزیکدان بریتانیایی به نام ویلیام تامسون که بعدها به لرد کلوین معروف شد، سیستمی را اختراع کرد که در آن از درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کرد، اما در صفر مطلق یعنی 273.15- درجه سانتی‌گراد تنظیم شده بود. امروزه یکای این مقیاس با نام کلوین شناخته می‌شود. مقیاس رانکین نیز از یکای درجه فارنهایت با صفر مطلق یعنی 459.67- درجه فارنهایت استفاده می‌کند.

انواع دماسنج

دماسنج‌ها انواع مختلفی دارند. هر ماده‌ای که بتواند به نحوی با تغییر دمای محیط خود تغییر کند، می‌تواند به عنوان جزء اصلی دماسنج مورد استفاده قرار بگیرد. دماسنج‌های گازی در دماهای بسیار پایین بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. دماسنج‌های مایع مدت‌ها متداول‌ترین انواع دماسنج بودند. این دماسنج‌ها ساده، ارزان‌قیمت و بادوام هستند و می‌توانند گستره‌ی دمایی زیادی را اندازه‌گیری کنند. معمولا مایعِ دماسنج از جنس جیوه یا الکل رنگی بوده که در یک لوله شیشه‌ای با گازی نظیر نیتروژن یا آرگون که بقیه حجم لوله را تشکیل می‌دهد، آب‌بندی می‌شوند. در اوایل قرن بیست‌و‌یکم، دماسنج‌های جیوه‌ای با دماسنج‌های دیجیتالی الکترونیکی که دقیق‌تر بوده و فاقد جیوه سمی هستند، جایگزین شدند. دماسنج‌های دیجیتال از ترمیستور استفاده می‌کنند که رزیستوری است که مقاومت آن در دماهای مختلف متغیر است.

برای اندازه‌گیری دمای بدن از دماسنج‌های مادون قرمز استفاده می‌شود که نور مادون قرمز را روی آشکارساز متمرکز می‌کنند. آشکارساز میزان نور دریافتی را اندازه‌گیری کرده و سیگنال الکتریکی تولیدشده توسط آشکارساز به دما تبدیل می‌شود. در دماسنج‌های مقاومت الکتریکی از پلاتین استفاده شده و این دماسنج‌‌ها نیز مانند ترمیستورها طبق این اصل کار می‌کنند که مقاومت الکتریکی با تغییرات دما تغییر می‌کند. البته آنها محدوده دمایی بسیار بیشتری را در مقایسه با ترمیستورها اندازه می‌گیرند. ترموکوپل‌ها یکی از پرکاربردترین دماسنج‌های صنعتی هستند و از دو سیم با جنس‌های مختلف تشکیل شده‌اند که در یک انتها به همدیگر متصل شده و از انتهای دیگر به یک دستگاه اندازه‌گیری ولتاژ وصل می‌شوند. انواع دیگر دماسنج با اندازه‌گیری امواج صوتی یا سنجش شرایط مغناطیسی مربوط به تغییرات دما کار می‌کنند. کارایی دماسنج‌های مغناطیسی با کاهش دما افزایش می‌یابد. بنابراین از این دماسنج‌ها در اندازه‌گیری دماهای بسیار پایین و با دقت بسیار بالا استفاده می‌شود. از دماسنج و رطوبت سنج به صورت ابزار ترکیبی دیجیتال نیز استفاده می‌شود.

برترین برندهای دماسنج

برای خرید دماسنج مطابق نیازهای واحد تولیدی، صنعتی‌ یا آزمایشگاهی‌تان ابتدا لازم است با مطالعه در مورد برندها و مدل‌های مختلف این ابزار اندازه‌گیری و نیز با توجه به بودجه قابل پرداختتان تصمیم بگیرید. همچنین قیمت دماسنج یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب این ابزار اندازه‌گیری پرکاربرد بوده و قطعا برند و مدل هر ابزار تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی قیمت آن می‌گذارد. بنابراین با بهینه‌سازی تمام موارد فوق برای خرید دماسنج مناسب اقدام کنید. برندهایی نظیر بیورر، رکسین، تی اف ای و لیزرلاینر انواع دماسنج را در مدل‌های مختلف تولید و عرضه می‌کنند.

خرید آنلاین دماسنج

می‌توانید با مراجعه حضوری یا جستجوی اینترنتی و آنلاین و در فروشگاه‌های معتبر مجازی برای خرید دماسنج اقدام کنید. انواع دماسنج لیزری و دیجیتال در فروشگاه اینترنتی سازوکار با برند معتبر و عملکرد قابل قبول موجود هستند. با توجه به نوع نیاز، مشخصات هر ابزار و برند و مدل منتخب می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان فروش دماسنج استفاده کرده و آیتم مورد نظرتان را خریداری کنید.

مشاهده بیشتر