X
X

صوت سنج

مشبک لیست

1 آیتم

در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی
  1. صوت سنج لیزرلاینر مدل 082.070A
    اعلام قیمت و موجودی
مشبک لیست

1 آیتم

در هر صفحه
تنظیم بصورت صعودی

صوت سنج

صوت سنج یکی از ابزارهایی است که برای اندازه‌گیری‌های آکوستیک از آن استفاده می‌شود. کلمه «آکوستیک» به معنای صدایی است که در هوا حرکت می‌کند. این واژه با واژه‌ی «صوت» که اصطلاحی برای اندازه‌گیری صدا است، متفاوت است. صوت به صدایی گفته می‌شود که به‌صورت الکترونیکی و از میان کابل‌ها و قطعات سنجش صوت عبور می‌کند. در صوت سنج برای اندازه‌گیری تغییرات فشار هوای تولیدشده توسط منبع صدا از یک میکروفون استفاده می‌شود. هرچه میکروفون کیفیت بهتری داشته باشد، اندازه‌گیری دقیق‌تر خواهد بود. میکروفون‌های اندازه‌گیری باکیفیت در کلاس 1 یا 2 طبقه‌بندی می‌شوند. میکروفون‌های کلاس 2 دقت و قیمت نسبتا کمتری در مقایسه با میکروفون‌های کلاس 1 دارند و نیز برای بیشتر کاربردها مناسب هستند. معمولا فقط در شرایط خاص قانونی از میکروفون‌های کلاس 1 استفاده می‌شود. به این نکته توجه کنید که صرف نظر از نوع میکروفون مورد استفاده، لازم است که ابتدا میکروفون به‌روش مناسبی کالیبره شود. پردازشگر الکترونیکی و صفحه نمایش از دیگر اجزای صوت سنج هستند. پس از اینکه تغییرات فشار هوای ناشی از صوت به‌وسیله میکروفون به سیگنال الکتریکی تبدیل شد، پردازشگر الکترونیکی صوت سنج آن را پردازش کرده و نهایتا نمایشگر دستگاه آنها را با واحد دسی بل نشان می‌دهد. آستانه شنوایی برای شنوندگان جوان حدود صفر دسی بل بوده و آستانه درد (صداهای بسیار بلند) حدود 120 دسی بل است که قدرت صوت معادل 1012 برابر بیشتر از صفر دسی بل را نشان می‌دهد. مدار الکترونیکی را می‌توان طوری تنظیم کرد تا ابزار قابلیت خواندن سطوح بیشتری از فرکانس را در صدای اندازه‌گیری‌شده یا شدت باندهای فرکانس منتخب داشته باشد. با توجه به اینکه سیگنال جریان متناوب (AC) که توسط میکروفون دستگاه دریافت می‌شود ابتدا باید به جریان مستقیم (DC) تبدیل شود، لازم است یک ثابت زمانی برای میانگین سیگنال در نظر گرفت. ثابت منتخب بستگی به هدفی دارد که ابزار برای آن طراحی شده یا استفاده می‌شود.

صوت سنج کاربردهای مختلفی دارد، اما متداول‌ترین آنها عبارتند از اندازه‌گیری نویز برای کنترل نویز صنعتی در محل کار و موقعیت‌های شغلی مختلف نظیر کارخانه‌های صنایع چوب، نساجی و سایر صنایع، تجزیه‌و‌تحلیل نویز ماشین آلات، ثبت نویزهای زیست‌محیطی یا محیط‌های اجتماعی. همچنین از این ابزار در کاربردهای تخصصی دیگری مانند تست نویز خودرو و نیز آزمایش‌های هشدار آتش‌نشانی استفاده می‌شود.

انواع صوت سنج

نوع یا کلاس یک ابزار صوت سنج، دقت آن را با توجه به استانداردهای بین‌المللی مشخصی نشان می‌دهد، به‌این‌صورت که  کلاس 1 دقیق‌تر از کلاس 2 است. استاندارد قدیمی IEC 60651 گرید را به‌صورت «نوع» تعریف می‌کند، اما استاندارد جدید IEC 61672 گرید را به‌عنوان «کلاس» طبقه‌بندی می‌کند. البته این استانداردها شباهت‌هایی نیز با همدیگر دارند، اما استاندارد دوم در مورد دقت، عملکرد و کالیبراسیون ابزار کاربرد بیشتری دارد. ابزار صوت سنج در گروه‌بندی دیگری به سه دسته ترازسنج صوت، ترازسنج صوت جمع‌شونده و دزیمتر تقسیم‌بندی می‌شوند. ابزار ترازسنج صوت، تراز فشار صدا را به‌صورت لحظه‌ای و در موقعیت‌های کاری مختلف با تراز صدای یکنواخت اندازه‌گیری می‌کند. ترازسنج صوت جمع‌شونده انرژی صوت را در یک دوره زمانی اندازه‌گیری می‌کند و دزیمترِ صوت، یک دستگاه ترازسنج صدای تخصصی است که به‌طور خاص برای اندازه‌گیری میزان قرار‌گیری در معرض نویز توسط یک فرد و در یک دوره زمانی یکپارچه طراحی شده است. دزیمترها برای کنترل و نظارت بر نویز شخصی یا ناحیه‌ای کاربرد دارند. دزیمتر در محیط‌های کاری روی بدن یک کارگر و اغلب کمر او نصب شده و میکروفون نیز بالای شانه فرد و نزدیک گوش او نصب می‌شود.

برترین برندهای صوت سنج

یکی از موارد مهمی که باید هنگام خرید صوت سنج به آن توجه کنید، برند این ابزار است؛ چراکه کیفیتِ جنس بدنه، دامنه اندازه‌گیری و سایر مشخصات فنی ابزار روی کیفیت کار با آن تاثیر بسزایی دارند. انواع صوت سنج در برندهای مختلفی نظیر دیتالاگر، کرن آن سون، یونی-تی، وینتکت، لوترون، تروتک، یووکسا، هابوتست، بنتک، تی ای اس، کانوین آرنوکس، لیرزلاینر و ... تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. صوت سنج لیزرلاینر مدل A 082.070 در فروشگاه اینترنتی سازوکار موجود بوده و با قابلیت عملکرد ضبط بلندمدت با 16000 نقطه ذخیره‌سازی و ثبت آنی روی کامپیوتر شخصی، محدوده فرکانس 8000- 13.5 هرتز، محدوده اندازه‌گیری 130- 30 دسی بل، محدوده دینامیکی 50 دسیبل و وضعیت تست سیگنال سینوسی 94 دسی بل و  1 کیلوهرتز و صفحه نمایش شفاف عملکرد مناسبی دارد.

خرید آنلاین صوت سنج

برای سنجش و اندازه‌گیری شدت امواج صوتی به‌صورت کمی از ابزار صوت سنج استفاده می‌شود. برای خرید صوت سنج می‌توانید با مراجعه حضوری یا جستجوی اینترنتی و آنلاین و در فروشگاه‌های معتبر مجازی اقدام کنید. فروشگاه اینترنتی سازوکار یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی و مجازی در ایران بوده و انواع ابزار اندازه‌گیری مانند صوت سنج با برندهای معتبر در آن موجود هستند. برای اطلاع از قیمت صوت سنج به برچسب قیمت درج‌شده در فروشگاه اینترنتی سازوکار توجه کنید. در نهایت با توجه به نوع نیاز، مشخصات هر ابزار و برند و مدل منتخب می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان فروش صوت سنج در فروشگاه اینترنتی سازوکار استفاده کرده و ابزار صوت سنج متناسب با نیازتان را خریداری کنید.

مشاهده بیشتر